Topraklarımızın Aziz misafirleri

mezar.jpg

 

Gazi Mustafa Kemal Paşa Çanakkale savaşından sonra evlatları burada savaşarak can veren İngiliz ailelerine seslenerek “uzak diyarlardan çocuklarını savaşa gönderen anneler, evlatlarınız  şimdi topraklarımızın aziz misafirleridir” demişti. Büyük Britanya İmparatorluğu adına savaşarak yeryüzü sahrasından ayrılan ve bize misafir olan bu değerli insanlar, yakında mezarsız kalacaklar. Zira İstanbul şehrini pençeleri arasına alan rant hırsızı vicdansız sermaye,  onları yüzyıldır korudukları yerlerinden söküp çıkarmak üzere..

İstanbul’un en az Selimiye kışlası kadar değerli Haydarpaşa tren istasyonu ve çevresi için hazırlanan “Kentsel Dönüşüm Projesi”nde bu yörede 1853-1856 Kırım Savaşı’ndan beri var olan “Haydarpaşa İngiliz Mezarlığı”nin adı geçmiyor. Ben rastlamadım acaba bilen var mı ?

Hemşireliğin kurucusu olduğu bilinen ünlü Florance Nightingale’in görev yaptığı  Selimiye’deki İngiliz askeri hastanesinde, tedavi görürken ölen İngizler ve daha sonra 1915-1916 Gelibolu kara ve deniz savaşlarında yaralandıktan sonra İstanbul’a getirilerek tedavi edildiği sırasında ölen Avusturalya’lı Anzak’lar da bu mezarlıkta yatmaktadır.

Mezarlığa daha sonra Ortadoğu ve Kafkaslarda ölen pek çok İngiliz askeri’nin mezarları da nakledilmiş, nakli yapılamayan fakat isimleri belli olanların listesi anıtsal bir duvar üzerine yazılmıştır. İstanbul’da görev yaptıkları sırada ölen bazı sivil İngiliz diplomatlarının ve Türkiye’deki İngiliz azınlığına ait bazı kişilerin de mezarları ile birlikte buradaki mezar sayısı toplam 16.000’e yaklaşmaktadır.

 ingiliz-mezarligi-161.jpgHaydarpaşa İngiliz mezarlığında yatan “aziz misafirlerimiz” sadece İngilizler değildir. Bunların arasında Kraliçe’nin Ordusunda görev yapmış din kardeşlerimiz de vardır. Bu değerli İnsanlar İngiliz sömürge idaresinin Pencap’tan derlediği Hint Müslümanlarıdır. Otuz kadar mezarda İngiliz silah arkadaşları ile yan yana ebedi uykularını uyumaktadırlar. Mezar taşlarında Arap harfleri ile ayetler yazılıdır. İsimleri bellidir. Bazı isimsiz taşlarda sadece “The Muslım Soldier of  Great War: Büyük savaşın Müslüman askeri yazısı görülür. Pencaplı’ların kabirleri daha önce İstanbul yakasında Maslak’da bir mezarlıktamış, burada yapılan yol çalışmaları sırasında 1961’de Haydarpaşa mezarlığına nakledilmişler.

anit.jpgHaydarpaşa İngiliz Mezarlığı Askeri Hastane ile deniz kıyısı arasındadır. Biri Selimiye diğeri Gar tarafından iki girişi vardır. Halka açık değildir, özel izinle ziyaret edilebilir. Mezarlığın Selimiye kışlası tarafından girişinde solda dört yanında kanatlı melek heykelleri bulunan büyük bir sütun yer almaktadır. Bu eser “Kraliçe Viktorya” adına dikilmiş bir anıttır. Anıtta sallanan büyük İngiliz bayrağı dikkatli bakınca denizden görülür. Mezarlık 100 yıldan beri İngiliz toprağıdır.

İçinde kraliçe adına dikilmiş bir anıtın ve 16. 000 İngiliz mezarının yer aldığı, devrin Osmanlı hükümeti tarafından İngiliz milletine hediye edilmiş olan bu arazide yer alan mezarlık yeni Haydarpaşa ve Çevresi projesinde muhtemelen unutulmuştur. Veya unutulmamış ama unutturulmaya çalışılmaktadır.

Nakil düşünülüyorsa, İngiliz toprağında yer alan bir anıt ve 16.000 mezar nasıl nakledilecektir ?  Gözü dönmüş rant pazarlıkları sırasında bu mezarlığın Nakkaştepe Fransız Mezarlığı’nın akibetine uğraması mümkündür. Nitekim bu ünlü mezarlık da yerine kolej inşa eden eski reis Bedreddin Dalan tarafından bir gecede yıktırılmıştı.

asker.jpg imagescapj8pwq.jpgMaslak’tan Haydarpaşa’ya gelen buradan da kimbilir nereye gidecek olan Hintli Müslüman kerdeşlerimize rahat edecekleri bir mezarlık ararken Fatihalar göndermeyi ihmal etmeyin. Görev yaparken ölmüş ve elbette şehittirler. Görevin adı ne olursa olsun. Nitekim aynı savaşta, I. Dünya savaşı’nda, cephelerde görev yaparken yaralanan ve Fransada’ki hastanelerde fedai can eden Fransız ordusundaki Senegal’li Müsümanlar da şu anda Fransa’da Verdun Mezarlığında tepeler dolusu yatmaktadırlar. Onlar da Allahüalem şehittir. Unutulmasın

                            

Bu yazı Günün Çilesi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.
 • üsküdar,lı mithat

  HAYDARPAŞA,İNGİLİZ MEZARLIĞI BELKİ YARIN SELİMİYE KIŞLASI LEBİDERYA HER BİR ODA TİRİLYONLA ÇARP MÜTHİŞ RANT.İYİKİ ANITKABİR DENİZ KENARINDA DEĞİL.BU NE HIRS. ALLAHIN CELALİNEMİ TALİPLER ACABA!!!!

 • CELAL

  BİZ MİLLET OLARAK BELLEĞİMİZİ ORTADAN KALDIRMAKTA MAALESEF PEK MAHİRİZ.BUNU MİSAFİRLERİMİZ İÇİN YAPMIŞIZ ÇOK MU?MESELA EDİRNE KAPI MEZARLIĞI.O MEZARLIĞA HALA YENİ DEFİNLERİN YAPILDIĞINI NTV TARİHTE BURAK ÇETİNTAŞ YAZDI.YAZDIĞINA GÖRE YENİ DEFİNLER NEDENİYLE ESKİ MEZARLAR YOK OLUP GİDİYOR.YILLAR GEÇECEK KÖŞEDE ESKİ YAZIYLA KIRIK MEZAR BULUNACAK.SONRA NE OLACAK?BU KEZDE BİZİM DEFİNECİLERİMİZ ESKİ MEZAR TAŞINI GANİMET DİYE SATACAKLAR…HALBUKİ MEZARLARIMIZ ÜLKEMİZİN AYNI ZAMANDA TAPUSUDUR.HATIRLAYALIM GENERAL HAUBUART’A ERMENİ MESELESİNDE SUNDUĞUMUZ KANITI.

 • Adil Bora

  Bu büyük kent’in belediyesinde amir olmak müthiş sorumluluk ve bir o kadar cesaret gerektirir. Adı gecen tarihi mezarlıklar tum insanlik icin tarih ve kültür miraslarıdır. Bu yönleri ile Turist cekmeye de namzettirler, keza ülkeler arasi iliskilerde ince ayarlar yapmaya da imkan verirler. Burasindan da bakmak lazim gelir. *** Bir musluman’ın kefere ordusuna yazılıp karsı ordu da musluman ordusuna kursun atarken sehit dusmesi kıt aklıma, dar gönlüme, azgın nefsime uymadı, uydurmaya gayret ediyorum. Hak, oldugunuz mertebelerden bakmayı nasip eder insallah bize de*** Büyüksehir belediyesinin mezarliklar müdürlüğü sürekli ölen büyüksehir halkı sebebi ile tam manasi ile acze düşmüştür. Birakınız tarihi mezarliklari, balkonunuzda büyücek saksı varsa ona bile defin yapabilirler, dikkatli olunuz. Bana gore bir fikir olarak Istanbulda gecmisleri örneğin 25 seneden az olan Istanbul sakinleri memleketlerine defin edilmelidirler. Allah cumleye uzun hayırlı omurler versin. Saygılarımla,

 • İngiliz ve Fransız ordularında yer alıp Osmanlı askerine karşı savaşmış bu askerler, I. Dünya harbinde zirvesne ulaşmış yalan propagandasının kurbanı olmuşlardır. Onlara “Türkler Almanlarla birleşti, din değiştirip Alman dinine girdiler, İstanbul’da camileri yıktılar,halifeyi sarayına hapsettiler, siz gidip kurtaracaksınz..” dendi. Mütarekede İstanbul’a gelerek camileri yerinde gören Senegalli müslümanların arasında intihar edenler oldu. İş karışıktır. I. Dünya harbi bir propaganda zaferidir.

 • CELAL

  NEZİH BEY MERSİNDEDE ŞÖYLE İLGİNÇ BİR HADİSE CERYAN ETMİŞ:ARALIK 1918 DE İTİLAF DEVLETLERİ GEMİLERİ MERSİN LİMANINDA GÖZÜKMÜŞ.SABAH ERKEN SAATLERDE GEMİDEN BEYZA BAYRAKLI BİR SANDAL AYRILMIŞ VE LİMANA ÇIKMIŞ.BU BİR İNGİLİZ SANDALI.İNGİLİZ ASKERİ BEYAZ BİR ZARFI MERSİN MUTASARRIFINA İLETMİŞ.ZARFTA İNGİLİZLERİN MERSİNİ İŞGAL EDECEĞİNİ GEREKLİ GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN ALINMASINI VB. YAZIYORMUŞ.MUTASARRIF TEDBİR ALMIŞ TÜRK İNZİBATLARI GÜVENLİĞİ SAĞLAMIŞ.SAAT 11:00 GİBİ MERSİNE İLK İŞGAL ASKERİ ÇIKMIŞ.BUNLAR İNGİLİZ SÖMÜRGELERİNDEN GELEN HİNTLİ MÜSLÜMANLARMIŞ.İKİ KUVVET KARŞI KARŞIYA GELİNCE GERGİN ANLAR BAŞLAMIŞ.FAKAT BİR SÜRE SONRA HİNTLİ MÜSLÜMANLARDAN BİRİ ESSELAMÜN ALEYKÜM DEMİŞ.BİZİMKİLERDE ALEYKÜM ESSELAM DEYİNCE İKİ GRUP ARASINDA KUCAKLAŞMA BAŞLAMIŞ.BU OLAYDAN SONRA FRANSIZLAR GELİNCEYE KADAR İNGİLİZ KUVVETLERİ İLE TÜRKLAR ARASINDA ÇOK SIKINTI YAŞANMAMIŞ.ÇOK İLGİNÇ DİNDE EZİLMİŞLİKTE ARTAĞIZ AMA SİLAHTA SAVAŞTA FARKLI TARAFLARDAYIZ.

 • BETÜL

  İNANAMIYORUM BU KADARDA OLAMAZ