Vakt oldu temam

muh1.jpg
Âmine eder çü vakt oldu temâm
Kim vücûda gele ol hayrül enâm

Sûsadım gâyet harâretden katî
Sundular bir câm dolusu şerbeti

Şerbeti karşımda tutdu hûriler
Bûnu sana verdi Allâh dediler

Kardan ak îdi ve hem soğuk idi
Lezzeti dâhi şekerde yok idi

İçdim ânı oldu cismim nûra gark
İdemezdim kendimi nûrdan fark

Geldi bir akkuş kanâdı ile revân
Arkamı sîgâdı kuvvetle hemân

Doğdu ol sâatde ol sultân-ı dîn
Nûra ğark oldu semâvât-ü zemîn
“Vesilet ün necat”

                      Süleyman Çelebi
Bursa 13.yy.

Bu yazı Dervish kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.
 • üsküdar,lı mithat

  DESTUR.O VAKTE SALATOLSUN.O ANNEMİZE SALATOLSUN.SULTAN-I DİNE SALATOLSUN.NE GÜZEL ANLATMIŞ SÜLEYMAN ÇELEBİ RAHMET OLSUN.

 • tanık

  Değerli Üstadım, Yüzbaşı J. G. Bennett’le ilgili bir araştırma yapıyordum. Atatürk’e Nasıl Vize Verdim adlı kitabınızı ve Bennett’in otobiyografik Tanık adlı kitabını okudum. İnternette de epeyi araştırma yaptım. Siz kendisiyle yüz yüze görüşmüş olduğunuz için, belirsiz kalan bir ayrıntıyı ancak sizin doğrulayabileceğinizi düşündüm. Bennett Şubat 1921’de Londra’ya geri dönmüş. Bunun nedeni vurulması mıdır acaba? Ve şu Manastırlı Deli Ömer ve türk istihbarat teşkilatı adamlarınca Büyükdere dönüşünde arabasının pusuya düşürülüp yaralanması hadisesi doğru mudur? Yazılanlara göre kalçasından vurulmuş, bu nedenle ayağı topal kalmışt. Ayağı aksıyor muydu siz görüştüğünüzde?
  Sağlık ve afiyet dileklerimle, hürmetlerimi sunarım.

 • Pek çok kaynağın kullandığı Maslak’taki vurulma olayı uydurmadır. Sanırım benim Galatasaray’da da tarih hocam olan Samih Nafiz Tansu uydurdu veya aldığı yere aldandı. Bennett’in bedeninde bir arıza yoktu.Son resimlerden birinde koşarken görülüyor. Londra’da bir grafik okulu kuran Bülent Rauf bey’in bir ayağı sakattı. Onunla karıştırmış olacaklar.Başarılar. Selamlar.

 • İsa AVCI

  Kutlu Doğum Haftasını idrak ettiğimiz şu günlerde Mevlid_i Şerif’ten iktibas olunan naatı tekrar okudum. Ama öncelikle şunu bilmenizi isterim; yalan yanlış ve menfi bilgilerin dolşatığı internet okyanusunda “ex oriente lux” sitesi benim için korunaklı, güvenli bir liman oldu. Hemen hemen hergün bu güvenilir limanda emin bir şekilde doyasıya sörf yapıyor bilgi dolu yazıları doya doya okuyorum, hatta yarın çocuklarım da okusun diye arşivliyorum. Bir makaleniz de diyorsunuz ya “hiçbir yazı boşluğa sıkılmış bir kurşun değildir, bir gün muhakkak hedefini bulur.”Yazılarınızın şimdiden hedefine ulaştığından emin olabilirsiniz… Günümüzde öyle anlayışlar türedi ki; onlara göre herşey bid’a ve batıl. Tasavvufla yoğrulmuş geleneksel İslam anlayışını bir dozer gibi yıkıp geçiyorlar. Ne mevlid kaldı, ne tarikatler, zikirler ne de efendimizin mucizeleri…hepsi uydurma, batıl onlara göre. Dozerin paletleri altında ezilen ruhum… ne yapılabilir, nasıl mücadele edilebilir, müracaat etmemiz gereken kaynaklar nelerdir? arayış içerisindeyim. Hasta halinizle sizi yormak bana züldür, dugularımı sizinle paylaşmak istedim. Tekrar acil şifalar…

 • çok teşekkür ederim, yeni yayınlanan bir tarih dergisi için “Menderes” ile ilgili bir yazı istediler. Bu akşam yazacağım, geç saatte gücüm kalırsa size de cevap vereceğim,biraz müsaade edin..

 • üsküdar,lı mithat

  YARABBİM RESULUZİŞAN EFENDİMİZİN HÖRMETİNE NEZİH BABAYA DESTUR VER.AŞSIN TAŞSIN YAVANDAN YAHŞİYE ULAŞSIN DA BİZLERE HALİİLE IŞIK TUTSUN, YANMADA DERMAN BULSUN .O ALLAHIM VAR NE GAMIM VAR DİYEBİLSEDE BİZ FAKİRANIN ONA İHTİYACI VAR İMDADEYLE YARABBİM.