Yazmak Neye Yarar

cel.bmp                                    Bu ülkenin şerefli aydınlarından Katip Çelebi üç yüz yıl önce yaşadı.O zaman şimdiki kadar gel-git yok ama, yine de Batı ülkelerinde de tanındı. Avrupalılar O’na Hacı Kalfa adını taktılar.
                     İstanbul’da,Unkapanı köprüsünü geçerek Bozdoğan Kemeri’ne doğru yürüyenler,oradaki plakçılar çarşısının gürültülü dükkanlarını geride bıraktıklarında sol tarafta, salkım söğüt ve kavak ağaçlarının serin gölgesinde Efendi’nin açık türbesini görürler…Bir Fatiha-i şerife okumalı…
                      Katip Çelebi bilgili, kültürlü, sezgili,doğuştan icazetli, feyizli ve vicdanlı bir adamdır.Devrin kötülüklerini  yorulmak bilmeden yıllarca sayıp dökerek, kitaplara yazarak, vaazlar, nasihatler vererek o zamanın Devlet  büyüklerine anlatmaya çalışmış ve bu alanda bir ölçüde başarılı olmuştur.
                      Bu günkü dille şu sözler O’nundur:
                      “Bu yazıp söylediklerimin devrin büyüklerinin kulaklarına gitmeyeceğini biliyorum. Ama yarın ahrette –neden sesini çıkarmadın diyecek olurlarsa kendimi kurtarmak için yazdım.”

                                                *                *                *
                      Katip Çelebi’nin düşüncesi sanırım bir hadis-i şerif’e dayanıyor.
 meali şöyle: “Bir yerde kötülük görürseniz onu önce elinizle düzeltin, olmazsa  dilinizle düzeltin, yine olmazsa o kötülüğe kalben iştirak etmeyin”
                      Bu hadisi yorumlayanlara göre kötülüğü eliyle düzeltecek olanlar  sorumlu devlet adamlarıdır. Dili ile düzeltecek olanlar ilmi irfanıyle tanınmış bilge kişilerdir.Kalben iştirak etmeyecek olanlar da geri kalan insan neslidir. Bu inanca göre Katip Çelebi ikinci sınıfa, yani bilge kişiler arasına giriyor.
                       Katip Çelebi  görevini yapıyor. Uyarı sorumluluğunu yerine getiriyor.İşin üst tarafına karışmıyor.Hal dili ile demek istiyor ki : “Ben söylerim görevimi yaparım, sen dinlersin görevini yaparsın, dinlemez de görevini yapmazsan o’na ben karışmam.Yarın Huzuru İlahî’de ben kendimi kurtarırım, sen başının çaresine bakarsın…”                  

                                        *                  *                  *
                        Katip Çelebi’ nin eğriyi-doğruyu görüp göstermede zamanın büyüklerine ne derecede tesirli olduğunu elbette bilemeyiz.Ancak yaşadığı Devletin o çağda ve O’nu takip eden bir buçuk yüzyıl içinde; başarıdan başarıya koştuğu ve şimdiki Amerika Birleşik Devletleri gibi herkesin imrenerek baktığı bir Devlet olduğu göz önüne alınırsa, bunda belki de O’nun da payı vardır. Şimdi bâzılarının “yağmacı” dedikleri O Devlet, altı yüz yıl yaşamıştı. Osmanlı İmparatorluğu önce bir hukuk devletiydi… Korku devleti değildi. Öyle olsaydı o kadar uzun yaşamazdı. Yeryüzü insanları bir eşkıya devletini altı yüz yıl yaşatmazlar.  Bu, eşyanın  da eşkiyanın da tabiyatına aykırı olur.                        
 
                                        *                     *                      *

                   Kötülüklerin hep birlikte yok olduğu, iyiliklerin topluca öne geçtiği bir devlet kurmak dünyada bu güne kadar kimseye nasip olmamıştır.
                    Devlet dediğin kötüleri sindirecek,iyilere yol verecek bir hayırlı kuruluştur.Bu kuruluşun öncelikle “kötüleri” tanımaya ihtiyacı var. .
                    İşte yazarın görevi bu noktada başlıyor…
                    Bir insan, yaşadığı toplumdan  “yazar” diye bir görev almışsa o insan bu görevini hakkıyle yerine getirmek zorundadır.
                    Yazılarının ne işe yaradığı artık onu ilgilendirmez.  
                    O yazmakla yükümlüdür.
                    Yazı yazılıp yayınlanınca görev okuyana geçer.                    
                    Hiçbir yazı boşluğa sıkılmış bir kurşun değildir.
                    Bir gün mutlaka yerini bulur.

                                         *                       *                     *
                     Batılı’ların Hacı Kalfa, bizlerin Katip Çelebi  adıyle tanıdığımız o ulu kişi, şu yaşadığımız çağda görev başında olan bu günün yazarlarına da ışık tutuyor.
                      “Göreviniz yazmak, sonra kendinizi kurtaramazsınız…”diyor.
                      Ve Hadis-i Şerifin doğrultusunda aydın ve vicdanlı olan herkese sesleniyor:
                     “Kötülüklere kalben iştirak etmeyiniz…”
                      Ayrıca Hazret oldukça çağdaş bir “demokrasi tekniğine” daha o çağda yeşil ışık yakıyor. Şimdi Batı’da hain iktidarlara onca korku salan “sessiz muhalefet” işte tam bu değil mi ?
                      Bu Efendi, çok eski çağlarda yaşamış…Olsun.
                      İnsan hayatının tam merkezinde yer alan gerçekleri bulup çıkarmanın eskisi yenisi mi olur ?

Not: Yazılarımın günlük görünüm oranı yüz’ü aştı. Bu mütevazı bir site için önemli bir sayıdır. Şükranlarımı sunarım. Ancak hiç yorum yok.. İlk zamanların yorum heyecanını özlüyorum. Emeklerin maksadına ulaşması için lütfen yorum yapınız.

Bu yazı Destur kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.
 • İSA AVCI

  36 Osmanlı patişahının adını say deseniz sayamam. Nice Vezir-i Âzamın, nice serdar-ı Ekremin isimlerinin kaçı hafızamda. Ama Katip Çelebi gibi bir kalemiye erbâbının adını tâ çocukluğumdan beri bilirim, tanırım öyle ki tüm dünya bilir, tanır. Adı caddelerde, üniversitelerde yaşatılır. Neden mi? yazmasından, kalem ehli olmasından, vicdanının sesini dinleyerek şan ve söhret için değil sadece iyilik, güzellik, doğruluk adına geride faydalı bir eser bırakmasından.

 • üsküdar,lı mithat

  KATİP ÇELEBİ ÖRNEK ALINMASI GEREKEN ZAT.BELKİDE BİR PİR .BİZLERDE ACİZANE FAKİRANE AMA HALİSANE BİRAZDA DERVİŞANE ,DESTURUNUZLA BİRŞEYLER KARALAMA GAYRETİ İÇERSİNDEYİZ ONUN TORUNLARINADA BÖYLE OLMAK YARAŞIR.MÜKELLEFİYETLERİMİZDEN BİRİNİ SAYENİZDE YAPABİLMİŞ OLMANIN NEŞESİNDEYİZ HAMDOLSUN.TABİKİ BU HAMDOLSUN TÜM DOSTLARIMIZ ADINA.

 • Adil Bora

  Insallah sihhattedirler. Eski dostlardan hiç ses yok… Cumleye selam.. (Meydancı)…

 • üsküdar,lı mithat

  GÖNLÜNE SAĞLIK SEVGİLİ BORA .FAKİRDE MERAK ETTİM HELE BİRSEN KARDEŞİMİZİ.BİRDE DİNDAR TOPLUM MESELESİ ÇIKTI !!!!

 • Adil Bora

  Halkı Hristiyan olan bir cok modern ulke bariz bir sekilde dindarlığı öven özendiren siyasi politikalar ile yönetilmektedir. Hiç unutmam yillar evvel Messenger isimli bir Amerikan bilim kurgu filminde, film bu ya Dünyamıza yaklasan ve mesajlar gönderen bir uzaylı filosu tespit edilir. Filo’yu karsilamak, niyetlerini anlamak, dost degillerse yok etmek amaci ile tarihi bir goreve bilim adamlari, asker ve arastirmacilardan olusan bir ekip tayin edilir. Bu ekipte mutlaka bulunmasi gereken olayin basindan beri aktif rol oynayan bir bilim kadini ise sırf “ateist” oldugu icin bu tarihi goreve, kamu vicdanını rahatsiz edecegi gerekcesi ile gonderilmez. *** Dunya capinda gosterime giren bir filmde bu dindar mesaj dikkat cekicidir. Bu film bu yönü ile dikkatimi cekmis, aklimda yer etmistir. Ote yandan her türlü cebberrutlugun mimari, ugursuz melun entrikaci siyasetlerin mühendisleri de sorsanız ellerinde her zaman bir joker “dindarlik” kartı bulundururlar. en kanlı savaslar, en çirkin cinayetler sözde dindarlar tarafından islenmistir. Bu konuda fobi gelistiren bati dunyasi “dindarligi”, kör bir inanc ugruna adam bile oldurebilecek katı, merhametsiz bir sistem olarak tanimaktadir. Belki bunun ilaci bilhassa nazenin Istanbul halkının yureklerinde, iman ve itikatlerinde, hayat goruslerinde, din anlayislarindadir, kim bilir?

 • üsküdar,lı mithat

  SEVGİLİ BORA YORUMUNUZ HAYLİ MANİDAR.LAKİN KATILMAMAK MÜMKÜN DEĞİL HAYRETLER İÇİNDEYİM ,DİNDAR GENÇLİK YETİŞTİRMEK NE DEMEK ,ARKASINDA NELER VAR,YOKSA BİZLER DİNİN GEREKLERİNİ YANLIŞMI ÖĞRENDİK .HAKKA TESLİMİYET ADALETSİZLİĞİ, DİKTE VE DİKTATÖRLÜĞÜMÜ GETİRİYOR, İNSAN OLMAYIMI YASAKLIYOR, KARŞIDAKİLERİ AZARLAMAYI KİBRİMİ TAVSİYE EDİYOR.YOKSA DİNDAR OLMADIKLARINI ZANNETTİKLERİNİN KATLİNİMİ EMREDİYOR NEREYE GÖTÜRÜLMEK İSTENİYORUZ.RABBİM İMDADEYLEYE,

 • mithat tüysüz

  YAZMAK ;KULİSLERDE KONUŞMAKTAN,ASIP KESMEKTEN,RÜZGARLA SAVAŞMAKTAN EVLADIR .BİR KAYITTIR .HZ İBRAHİM,İN  ATILDIĞI ATEŞE SU TAŞIYAN KARINCANIN YÖNÜM BELLİ OLSUN DEDİĞİ GAYRETİNİN AYNIDIR,HEDEFİNDEKİLERLE CİHADDIR.

 • mithat tüysüz

  SN SİTE YÖNETİCİLERİ ;DÜN ACİZANE YAZDIĞIM 2 YORUM DENETİMDEN GEÇMEDİ.HAKLI OLABİLİRSİNİZ,LAKİN ÜLKENİN BÜTÜNLÜĞÜNE YÖNELİK EYLEMLERE KAYITSIZ KALMAK,HİSLERİMİZİ YAZAMAMAK NEYE YARAR .SAYGILARIMLA.

 • mithat tüysüz

  YAZMAK NEYE YARAR. FAKİR BU YAZIYI TEKRAR OKUYUP DEĞERLENDİRDİM.MEĞERSE NEZİH BABA,NIN BİZLERE VERDİĞİ DEĞER ÇOK ÖNEMLİYMİŞ .TABİKİ BEN ASLA YAZAR DEĞİLİM SADECE ACİZANE SİZ DEĞERLİ DOSTLAR,LA BİZE EMANET EDİLEN BU NEZİH SİTEDE BERABER OLABİLME ŞEREF VE GAYRETİNDEYİM .HEPİNİZ SARI ŞEYH,İN VERDİĞİ EMEKLERİN BU SİTEYE YAZMAKLA MEYVE VERECEĞİ İNANCINDASINIZ HA GAYRET. SAYGILARIMLA.

 • mithat tüysüz

  SEVGİLİ DOSTLAR ; HASTA KULAĞIN ŞİFASI KENDİSİNE FISILDANAN BİR ÇİFT GÜZEL SÖZDÜR DEMİŞ BİR FAKİR.HAKKA YÜRÜYEN,VUSLATI TADAN YOL ARKADAŞLARIMIZA NEŞEDE, BİZ GERİDE KALANLARIN BİRBİRİYLE OLAN MUHABBETLERİDİR .BİZE EMANET ETTİKLERİ DEĞERLERİ TAŞIMAK VE SİSTEMİ EDEP VE GAYRETLE DEVAM ETTİRDİĞİMİZDE ONLARA FATİHA GÖNDERMİŞ GİBİ HOŞNUDOLURLAR.HEPİNİZE SAYGILAR.

 • mithat tüysüz

  HÜCCACIN HACCI,DUALARI VE DOSTLARIMIZIN KURBANLARI KABULOLSUN İNŞAALLAH .HAYIRLI BAYRAMLAR.

 • mithat tüysüz

  RABBİM MUHARREMİNİN BEREKETİYLE BEREKETLENDİRSİN,SIRLARIYLA MÜŞERREF EYLESİN.AMİN.NEZİH BABACIĞIM FAKİRİN MANASINA MUHARREMDE TEŞRİFİNİZE LAYIK OLABİLME YOLUNDAYIZ EYVALLAH.

 • mithat tüysüz

  RABBİM SEFER AYINDA TÜM DOSTLARIMIZI GÜZELLİKLERLE TEFRİŞ EYLESİN.

 • mithat tüysüz

  HZ.PİR MEVLANA CELALEDDİNİ RUMİ VUSLATIN ŞEBİARUSUN MÜBAREK OLA.

 • mithat tüysüz

  TÜM DOSTLARIMIZA GÜZEL BİR YIL TEMENNİSİ İLE SEVGİ VESAYGILAR.ÜSTTEKİ YAZININ ALTINDAKİ NEZİH BABANIN NOTU ÇOK MANİDAR!!!!!!

 • mithat tüysüz

  SEVGİLİ DOSTLARIN,İHVANIYARİGÜZİN,İN KANDİLLERİ MÜBAREK OLA.GÖÇMÜŞLERE RAHMET HAYLARA SIHHAT VE AFİYET NASİBEYLE YÜCE RABBİMİZ.SAYGILARIMLA.

 • mithat tüysüz

  NEZİH ABİNİN AÇTIĞI BU SAHİFEDE KANDİLİNİN HEP UYANIK KALMASI NİYAZI İLE AMMİNNNN.

 • mithat tüysüz

  SEVGİLİ DOSTLAR İBRAHİM AKKÖKLER HAKKA YÜRÜDÜ.TASAVVUF AŞIĞI İBRAHİM BABA,GERÇEK ALEMDE GÜL GİBİ AÇTI VUSLATA ERDİ .GÜLE GÜLE BABACIĞIM,MÜRŞİDİME SELAM SÖYLE!!!!HUUUUUUU.

 • mithat tüysüz

  SEVGİLİ DOSTLAR İBRAHİM AKKÖKLER HAKKA YÜRÜDÜ.TASAVVUF AŞIĞI İBRAHİM BABA,GERÇEK ALEMDE GÜL GİBİ AÇTI VUSLATA ERDİ .GÜLE GÜLE BABACIĞIM,MÜRŞİDİME SELAM SÖYLE!!!!HUUUUUUU.

 • mithat tüysüz

  ÇANAKKALE,DEKİ TEVHİDİN SEVDALISIYIZ.LÜTFEN ORADAKİ SIRRI TEFEKKÜR ETMEYE GAYRET EDELİM.BU GÜNLERDE BUNA HEPİMİZİN İHTİYACI VAR.ŞÜHEDAYA RAHMET VE FATİHA AMİN.!!!!!!!!!!!.

 • mithat tüysüz

  ÇANAKKALE,DEKİ TEVHİDİN SEVDALISIYIZ.LÜTFEN ORADAKİ SIRRI TEFEKKÜR ETMEYE GAYRET EDELİM.BU GÜNLERDE BUNA HEPİMİZİN İHTİYACI VAR.ŞÜHEDAYA RAHMET VE FATİHA AMİN.!!!!!!!!!!!.

 • mithat tüysüz

  HUUUU BABACIĞIM .TÜM DOSTLARIN KANDİLİ MÜBAREK OLSUN.RABBİM MURADLARIMIZIN HALİS OLANLARIN TAHAKKUKUNU NASİBETSİN AMİN.

 • mithat tüysüz

  NEZİH BABA UYANDIRDIĞIN ÇERAĞ GÖNÜLLERDE YANIYOR MERAKETME.

 • mithat tüysüz

  MİSBAH EFENDİ HAKKA YÜRÜDÜ .EHLİ GÖNÜL,EHLİDİL,EHLİ TARİK,AŞIKIRUMİ,GÖNÜLLER SULTANIMIZ HAKİKATE İRTİHAL ETTİ.BABACIĞIM İZİNDEN GİDECEĞİZ.EVVEL GİDEN AHVALE SELAM GÖTÜR HUUUUUUUUUU.

 • mithat tüysüz

  SÜMBÜLEFENDİ,DE ELİNİZİ ÖPÜP FAKİRİNİZİ TANIDINIZMI DEDİĞİMDE BEN SENİ UNUTMAK İÇİN SEVMEDİM DEMİŞTİNİZ.AYNEN İADE EDİYORUM,BİZ ZATİALİNİZİ UNUTMAK İÇİN SEVMEDİK .YARIN YANINDAYIZ DOSTLARLA.

 • mithat tüysüz

  MUHTEŞEM BİR UĞURLAMAYLA ,ELLER ÜSTÜNDE KAÇTIN HAKİKATE .TEVHİDİN BÖYLESİNE ŞAHİD OLMAMIŞTI İSTANBUL.İŞTE HAL BUYDU.RUMİ HZ KOYNUNDA RAHAT UYU BABACIĞIM.

 • mithat tüysüz

  YARAB BİZ ACİZ KULLARINI CİLVEİRABBANİ İLE İMTİHAN EYLEME DAYANAMAYIZ.SOMA ŞEHİTLERİNE RAHMETİNLE,BİZLEREDE MERHAMETİNLE MUAMELE EYLE.AMİN.

 • mithat tüysüz

  YAZMAK ,BELKİ BİR GÜN OKUNUR UMUDUNU DEVAM ETTİRMEKTİR.ERDEM,ÖFKESİNİ YENEBİLMEK,KİN GÜTMEMEKTİR.BİZİM ONLARA GÖZYAŞI DÖKTÜĞÜMÜZ İSLAM ÜLKELERİNDEN SOMA,YA TAZİYE DUYMAMAK ENTERESAN .BEN FAKİR ,RONALDO,NUN TAZİYESİNE,SEVİLLA VE BENFİCA,NIN KOLLARINDAKİ SİYAH BANTLARA NASIL DUYGULANMAM……….İMDADEYLE YARABBİM.

 • mithat tüysüz

  TÜM DOSTLARIMIZIN MİRAÇ KANDİLLERİ MÜBAREK OLA.HAYIRLAR FETHOLA,ŞERLER DEFOLA,NİYAZLAR KABULOLA.RABBİM HEPİMİZİ HAKİKAT YOLUNDA MUZAFFER EYLESİN.GÜZELLİKLERLE TEFRİŞ EYLESİN.AMİN.

 • mithat tüysüz

  NO COMMENT

 • mithat tüysüz

  KANDİLLERİ UYANIK OLANLARIN ,SADAKATİ,VEFAYI, VUSLATI BİLMEYE GAYRETİ OLAN TÜM DOSTLARIN BERATI MÜBAREK OLA .AMİN!!!!!!!!!!