No Comment


mostar.jpg
Mostar Köprüsü-Bosna

Bu yazı Destur kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.
  • İSA AVCI

    Şanlı bir mâzinin şâhidi Mostar köprüsü Hırvat topçu ateşiyle birlikte ulu bir çınar gibi yerle bir olmuştu. Gövdeden kopan her bir asırlık taş serin sulara gömülürken aslında gözyaşlarını köpüklü suların bağrına gizliyordukimseler görmesin diye. Bir de vicdan azabıyla yanıyordu yüreği; terkedilmişliğin, unutulmuşluğun azabıydı bu. Tâ ki ecdad torunları köprüye tekrar sahip çıkana dek

    …ve Ecdat yadigârı tarihi Mostar köprüsü yeniden açıldı. Açılış törenleri renkli görüntülere sahne oldu. Beyaz güvercinlerle kırmızı balonlar uçuruldu. Semazenlerle dansçılar yanyana gösteri sundular. Mehter takımı ve Bethoovenden parçalar icra edildi. Sanki yıllardır süren bir kan davasına geçici de olsa ara verilmişti. Gece ile gündüz, ak ile kara gibi birbirlerin tamamen zıddı iki medeniyet DOGU-BATI o gün savaş baltalarını gömmüşlerdi. Sanki bu köprü soğuk ve köpüklü azgın suların böldüğü iki yakayı değil insan beyninin iki yarımküresi olan farklı iki medeniyeti birleştiriyordu.
    Ecdat gibi koruyamadık sizleri evlâd-ı Fâtihan. Kaleler burçlar inşaa edemedik hırs zevk ve menfaatleri için insan kanını içen vampirlere karşı. Ne sizleri koruyabildik ne de tarihi eserlerimize sahip çıkabildik, ama seni tekrar ayakta görmek, üzerinden soğuk suya atlayan gençleri görmek bizlere büyük bir sevinç veriyor inan.

    Hep böyle kal sevgili köprü.