Soru ve Cevap

 1. libya.jpg
 2. İSA AVCI 28 Ekim 2011 08:21 Düzenle

  Siyasi yazılara yorum yapmak bana göre değil. Taraf olmak korkusundan değil, siyasetin kirli yönünü sevmediğimden. Geçen ay bir tarih dergisi 100 yıl önce Libya’da Osmanlı izleri adlı bir fotoğraf kitapçığı verdi. Fotolara tek tek baktım. Ecdada baktım, mazlum ve mahsun libyalılara baktım hüzünlendim. İnşaallah gelecek Libyasında bir daha kan ve gözyaşı olmaz

 3. nezihuzel 28 Ekim 2011 11:57 Düzenle

  Siyaset hayatımızın kendisi, ilgilenmemek olmuyor, ben birkaç defa denedim beceremedeim. Siyasetin ne bela birşey olduğunu en iyi bilenlerdenim,ama yan çizemiyorum.Gandi Rabindranaht Tagor’a haber yollamış “Hindistan ateşler içinde önce vatanı kurtaralım sonra hep beraber çalgı çalar, oynarız” demiş. Tüm gazetecilik hayatım boyunca “siyasi yazma,siyasi yazan çok, sen kültürel yaz” diyenlere hep bu öyküyü anlattım. Türkiye’nin tüm çevresi yanarken ben nasıl olur da müzik yazılarına öncelik veririm. Koskoca bir ülkenin koskoca bir dış işleri bakanı’nın, bir avuç çöl serserisi kaatile bir devlet başkanı için “öldürün onu” diye emir verdiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu işe dayanmak kolay değildir. İttihatçılar rahmetli Süheyl Ünver hocamızın dayısını Sinob’a sürgün ederken dayı bey gemiye bineceği sırada tıbbiye talebesi genç süheyl’i yanına çekerek “euzubillahiminessiyaset” de bakayım, demiş. Hoca bunu hep anlatır ama o da zaman zaman “ahvali dünyeviyeye” ait sözler söylerdi. Kanımca bir sentez uygulamak gerekiyor. Aydınlar bu işi başarmalı.. Sağlıcakla kalın.

Bu yazı Günün Çilesi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.
 • Merhaba,

  Bir sorum olacak, özel olarak size nasıl ulaştırabilirim? Aktif kullandığınız e-posta adresiniz var mıdır?

 • CELAL

  SAYIN NEZİH UZEL YORUMUNUZU kATILIYORUM.ÜLKEMİZ VE DÜNYA HAKKINDA DÜŞÜNMEK VE YAZMAK BİR AYDIN SORUMLULUĞUDUR.YAZILARINIZI ZEVKLE OKUYORYUM..

 • üsküdar,lı mithat

  SEVGİLİ NEZİH BABA DÜN RADYODA (SULTANTEPEDE BİR SULTAN VARDI) İLAHİSİNİ DİNLEDİM İLK DEFA DUYDUM GÜZELDİ NE DİYORSUNUZ.