Hainlik uygun değildir.

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Normal Tablo”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Ey dost ! böyle yapma,

Bu günlerin yarını vardır.

İyilik de, kötülük de

Gün gibi görünür.

Aşıklık mezhebinde

Hainlik uygun değildir.

Ben doğruyum,

Sen eğrisin,

Bu doğru değildir.

                  Mevlana

Bu yazı Destur kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.
 • ibrahim

  Hocam kusura bakmayın alakasız olacak belki ama kafamı kurcalıyor. Bu aşk kavramı nedir? nasıl olmalıdır? devamlı surette bir yoğunluk, cezb halimi gerektirir? mantık veya sorgulayıcı düşünce biçimi bu duyguya hain midir? ikisi birarada gidebilir mi mümkün müdür bu? aşksız iman olur mu?

 • nezihuzel

  Aşkın tarifi yok, yaptığı işler var…Şeyh Gqlib’e göre aşk “mumdan gemiye binip ateş denizini geçmektir” Bir başka anlatım “aşk imiş her ne var alemde, ilm bir kıyl ü kal imiş ancak ” Yıllar önce Süleynmaniye camiinde uyanık bir müezzin vardı, bana aşk “elektriklenme” demişti de anlamamıştım, sonra yaşadıkça anladım. Gölpınarlı Hoca da “arı aşka düşmeseydi bal yapmazdı” demişti. Kardeş “Aşk nedir ? “diye sorduğunda aşka düştün demektir, gerisini sen bilecekin, bir de Yaradan. Daha soru sorup da işi uzatma, kimseyi araya sokma. Yaşadıkça belli olacak.

 • selime

  Gönül çalamazsın aşkın sazını
  Ne perdeye dokun ne teli incit

  Eğer çekemezsen gülün nazını
  Ne dikene dokun ne gülü incit

  Bülbülü dinle ki gelesin coşa
  Karganın namesi gider mi hoşa

  Meyvesiz ağacı sallama boşa
  Ne yaprağını dök ne dalı incit

  Bekle dost kapısın sadık dost isen
  Gönüller tamir et ehli dil isen

  Sevda Sahrasında Mecnun değilsen
  Ne Leyla’yı çağır ne çölü incit …

  Aşık Hüdai

 • Adil Bora

  Eyvallah…