Askerler Orman yaktı

NOUVELOBS.COM (Paris: 23.07.2009 19.22)   Le Premier ministre s’est rendu sur le camp militaire d’où est parti un vaste feu, provoqué par des tirs de l’armée, qui s’est propagé jusqu’aux portes de Marseille.  Il a annoncé que les responsables seront sanctionnés à l’issue de l’enquête.

Les tirs ayant provoqué l’incendie qui a parcouru 1.300 hectares jusqu’aux portes de Marseille sont "une faute professionnelle manifeste qui n’est pas excusable", a dénoncé, jeudi 23 juillet, François Fillon, pointant ainsi clairement la responsabilité de l’armée. Le Premier ministre, qui s’est déplacé à Marseille, avec les ministres de l’Intérieur Brice Hortefeux et de la Défense Hervé Morin, a indiqué qu’il y aurait des sanctions à l’issue des enquêtes en cours sur l’origine de l’incendie qui a été circonscrit au petit matin.

"Cet incendie a été manifestement déclenché par une faute professionnelle qui a été commises puisque des balles traçantes ont été utilisées au camp militaire" de Carpiagne, près de Marseille, a-t-il déclaré devant la presse, au PC des sapeurs-pompiers et marins-pompiers, dans les quartiers est de la ville.                               

"Les balles traçantes sont interdites pas seulement en cette période mais par principe dans les camps du sud sauf dérogation", a poursuivi le Premier ministre. "Il n’y a pas eu de dérogation. Nous sommes donc en présence d’une faute. Une enquête de commandement est en cours. Naturellement une instruction judiciaire est également en cours".

"Nous attendons les résultats des deux enquêtes pour prendre des décisions mais il y aura des décisions, c’est-à-dire qu’il y aura des sanctions prises contre ceux qui ont commis ces fautes professionnelles graves et puis nous regarderons comment durcir les règles d’usage en matière de tirs pour que cette situation ne se reproduise plus", a déclaré François Filon.

Un chef de section du premier régiment étranger de la Légion à Aubagne (Bouches-du-Rhône), responsable des tirs de balles traçantes à l’origine de l’incendie qui a ravagé 1.300 hectares, a été suspendu jeudi de ses fonctions. Le sénateur-maire UMP de Marseille Jean-Claude Gaudin a réclamé l’aide de l’armée pour rétablir la situation.  Jean-Claude Gaudin a dénoncé la "stupidité incroyable" de ces tirs. Plusieurs élus des Bouches-du-Rhône et le préfet de la région Paca Michel Sappin avaient également sévèrement mis en cause les militaires dès mercredi soir.

Le parquet militaire de Marseille a saisi la compagnie de gendarmerie d’Aubagne (Bouches-du-Rhône) ainsi que la section de recherches (SR) de Marseille des investigations sur l’incendie. (Courtoisie: NouvelObs)

Türkçe özet: Marsilya’da şehrin varoşlarına kadar ulaşan 1300 hektar orman yangınına, talim sırasında bir askeri birlikten atılan bombaların neden olduğu bildiriliyor. Hükümetine bağlı iki bakanla birlikte Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Fransa başbakanı François Filon askerleri hedef alarak “açık bir profesyonel hata” dedi. Yangına neden olan atışları düzenleyen Aubagne’deki birliğin bir yetkilisi açığa alındı.  (Teşekkürler NouvelObs)

İlgili haber: ANKARA – Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) bütün birlik, kurum, karargah, tesis, bölge ve iş yeri faaliyetleri ile tatbikatlar dahil her türlü askeri maksatlı faaliyetler, çevre mevzuatı hükümleri doğrultusunda çevre denetimine tabi tutulacak. Milli Savunma Bakanlığının, Türk Silahlı Kuvvetleri Çevre Denetimi Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çevre mevzuatına uyum sağlanması ve çevrenin korunması amacıyla, askeri birlik, kurum, tesis ve iş yerlerinin konuşlandığı bölgeler ile kullanılan tesisler, icra edilen her türlü tatbikat ve faaliyetlerin denetimi, atış ve tatbikatların planlama ve icrasında, tatbikat arazisinin seçimi ve kullanılması, geçici olarak açılacak tesislerin kullanılması, kullanılmış mühimmat, patlayıcı maddelerin toplanması ve imhası ile tatbikat sonrası arazinin rehabilitasyonu ve benzeri faaliyetler çevre mevzuatına uygun olarak değerlendirilecek. (Teşekkürler Radikal)

Bu yazı Planéte kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.
  • SERKAN ÖZ

    nezih uzel bey, ben sizi ilk defa fatih altay lının proğramında gördüm.kanalları gezerken tesadüfen proğramda hiç yüzüne aşina olmadığım bir yüzle karşılaşınca ilgimi çekti ve zaplamayı bıraktım. anlattıklarınız ilgimi çekti, konuları doğru anlatıyordunuz. gerçi proğrama mail attım ama yayınlanmadı. benim size mesaj atmaktaki gayem hakikaten konya ya yolunuz düştüğü zaman teke tek sohbet etme imkanı olup olmayacağıdır. sizin anlatımınızdan çok yüzüyünüzdeki sasimiyet beni çekti ve zikrullahı anlatırken benzettiğiniz tavşan hikayesi anlatmak istediğiniz, belkide benim duymak istediğim duyguları bana çağrıştırdı. zikrullahtaki karıncalanmalar, insanları vücutlarının veya azalarının irade dışında oynamaları, zikrullah ede ede duramayıp testere zikri dediğiniz o sesi çıkartarak kendinden geçmeden ama irade dışında zikrullaha deva eden dervişlerin hali ancak tavşan hikayesi ilye anlatılabilir, sizi tebrik ediyorum, bu yollar tavka yoludur ve ihlasli ibadeti yoludur, bu yolda kimse kendi isteği oldum diyemez ancak, ilk başta haşlarlar, sonra taşlarlar , sonra başlarlar, yani ezerler büzerler yaparlar, illet gılletve zıllet olmadan bu yol alınmaz, kusura bakmayın bunları siz biliyorsunuzdur ama şu anda dilimden çıkar gibi klavyemden de bunlar çıktı, hakitan bu bile sizinle sohbet etmek kadar güzel umarım benim gibi aciz biri ile bunları paylaşırsınız, saygılarımla……

  • Manevi dünyalarda ufukları açanlar hep çileli insanlardır. Aşka soyunduysanız çileye de hazır olun. Yunus “zehr ile pişen aşı yemeye kim gelir” diyor. Sivaslı Şemseddin “Hakk’a makbul olmak ister, halka menfur olmadan” diyor… Aşığın çilesi çevrenin ilgisizliği hatta düşmanlığıdır. İnsanlardan sıkılmamış gönül adamı yok… Bu da eşyanın doğasına pek uygun.Sağlık ve sevgiyle kalın.