Gravat Satışları arttı

dassenonlinenr1a.jpg

Les ventes de cravates se sont envolées aux Pays-Bas, en proportion inverse des cours de la Bourse. Même le ministre des Finances, Wouter Bos, qui affectionne habituellement les cols ouverts, arborait une cravate pour dévoiler son plan de soutien au secteur financier.
“On constate une hausse des ventes de 150%, ce qui est inhabituel à cette époque de vacances scolaires. La seule explication que je vois c’est la crise du crédit”, dit Rashad Ajoeb, propriétaire du site www.dassenonline.nl, qui fournit en cravates avocats et hommes d’affaires.
Des hommes qui viennent de perdre leur travail achètent une nouvelle cravate pour aller passer un entretien d’embauche. D’autres, un brin superstitieux, pensent que leur vieille cravate a cessé de leur porter chance et décident d’en changer, poursuit Rashad Ajoeb, qui fut lui-même courtier avant d’ouvrir son commerce, il y a quatre ans.
Foo Yun Chee, version française Nicole Dupont (Courtoisie REUTERS)

Türkçe özet: Dünyayı saran ekonomik kriz nedeniyle Hollanda’da gravat satışları arttı. Çoğunlukla halkın karşısına yakası açık gömlekle çıkan Maliye bakanı Wouter Bos dahi  artık gravat takıyor. Ülkede gravat satışlarının % 150 artışını yorumlayan ilgililer, bu olayı kredi krizine bağlayarak işlerini kaybeden insanların, yeniden iş aramaya giderken gravat takmayı tercih ettiklerini belirtiyorlar. Ayrıca evdeki eskimiş gravatların uğursuzluk ve şans kaybı yarattığını düşünenler de var. (REUTERS’e teşekkürler)

Bu yazı Planéte kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.
 • Meydancı

  En nihayet kapımıza kadar dayanan kriz aslında, iktisatçılarımızın 2 yıldır bağıra çağıra işaret ettigi ve uzun süredir sinyal veren bir iktisadi durum. Tasarrufların sıfır düzeyine yaklaşıp, harcamaların tam gaz gitmesi hayra alamet değildi. Dünya bankacılık sistemlerinin reel karşılığı olmayan bir takim uyduruk enstrümanlarla sermayeyi çekmeye çalısmasının neticesinde en sonunda birileri uyandı ve gidişata dur dedi. Türk bankaları ise düzenlemeler ve piyasa şartları gereği çok fazla uyduruk sistem üretemedikleri için bu durum onların kirizi hafif atlatmasına yardım edecek. Lakin iç borç, yabancı bankalara olan kredi kartlari, konut vs kredi borçları 100milyar YTL seviyelerine tırmanmasa idi çok telaşlanmazdık. Allah sonumuzu hayır eyleye…

 • Ayine-i Aşk

  Gravatın temsili manasından öte; durumla alakalı tablosu pek manidar gelmiştir bana.Ciddiyet tablosu çizen bu küçük aksesuar; ekonomik tablodaki duruşuna baktığımızda ‘insan gevşemeye gelmez’ der gibidir.
  Sayın Meydancı’nın iktisadi tesbitlerden iktibaslarda bulunmuş olduğu yorumuna katılmamak mümkün değil.
  Ne var ki; reel maddi rakamların ötesinde ben meselenin merkezine inmek düşüncesindeyim. Hal bugünkü durum veya 2 sene evvelden tahmin edilen hallerle başlayan bir kriz olmaktan çok daha derindir.Aslında sorun iktisatın kendisindedir. Tarifi, anlaşılması ve yaşama konulma boyutu. İster devletlerin ekonomik programı olarak; ister her hane veya her kişinin uygulayış boyutuyla olsun… Yanlışlar her birimde mevcuttur.
  Birçok toplumda var olduğu üzre; bizim toplumumuzu da çökerten hastalıklar bütünü oluşturmuştur iktisadi yanlışlıklarımız.
  Elde olan mal ya da paranın en uygun kullanma talimatını göz ardı edip; ‘sen çalış ben yiyeyim diyen’kanaate rıza etmeyen açgözlülük ve asalak modeller; akibeti görmeyen ve düşünmeyen bir bakışla daha fazlası adına israfın hasareti haneyi’de devletide bu hale koymaktadır. Mesele hanede’de devletin icra-i ekonomisinde de aynıdır. Küçük daire büyük daireyi ; büyük daire küçük daireyi etkiler.
  Efendim; insan parasızlıktan zillete ve sefalate düşmez aslında. Önce kazanma yollarını sonrada kullanma yollarını bilmemeden veya bilerek yanlış kullanmaktan düşer.
  Bir iktisatçının iki aynası vardır; bizim ayna reel rakamlarla çok uğraştığından ve yorumladığından bu sefer aynanın diğer yüzü kelam eylemiştir; yine meselenin aslından çıkmamaya çaılşarak.
  Sözün güzelliği kısalığındadır sırrınca; uzun oldu; acaba kelamı yerinde ve uygun kullandık mı diyerek, telaşa mahal vermeden ülkemize ve hanelere gerçek iktisatlar dilerim.

 • Gayretin mahsule yetmediğini düşünerek zaman zaman bu siteyi kapatmaya niyetlenirken, bu derecede seviyeli yorumlar beni coşturuyor.İki kişi de olsanız devam kararındayım. Ulusal gazetelerdeki yüzlerce pejmürde yorumdan çok daha fazla ilerdesiniz. Tebrikler. Ayrıca sizi şahsen tanımama olgusu da kişiliklerden ziyade düşüncelerinizin öne geçerek sabah yıldızı gibi parlamasına yol açıyor. WEB’te ne ilginç bir yerdeyiz, sizi pek çok açıdan kutlarım. Lütfen kendinizi belli etmeyiniz.

 • Meydancı

  Teşekkürler güzel sözleriniz için. Sağlınıza dua ediyoruz. Şu deprem kargaşasında halen gönlümüze ve düşüncelerimize hitap eden nadide güzide web sitenizden istifade etme şerefine mazhar oluyoruz. Ömrünüze bereket, cümle dostlara selam ve sevgilerimle.

 • Ayine-i Aşk

  İltifat, takdir, tebrik makamları ehem makamlardır. Layık olma vechi de önemlidir. Şahsım adına tebriğe mazhar bir hali kabul etmek de etmemek de elde değil aslında. Ettiğim vakit makbul bir hali sahiplenme olacaktır; bu da bir anlamda o halin olmadığına delildir. Oldum dediğin an hamsındır. Tebriği kabul etmesem de; aldığım ve kelam eylediğim ilme, edebe ve bu ilim ve münazara ortamına tekzibtir.
  Şimdi takdir sizdedir, taltif makamı olarak…
  Diyebileceğim; tebrikleriniz ‘ marifet iltifata tabidir ‘ düsturuna mazhar olsun hakkımızda ve devamlı, makbuliyetli marifetlere vasleylesin bizleri inş.
  Muhabbet bakidir gönlümüzde ehl-i kemale…
  Muhabbetlerimle…